دانلود تحقیق:بررسی تحول شناخت اجتماعی و رابطه آن با طراز تحول شناختی در کودکان

شنبه 23 مرداد 1395 ساعت 13:51

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسی تحول شناخت اجتماعی و رابطه آن با طراز تحول شناختی در کودکان

چکیده

این پژوهش با هدف بررسی تحول شناخت اجتماعی و رابطه آن با طراز تحول شناختی در کودکان مقاطع مهدکودکی، پیش دبستانی و کلاس دوم مدارس ابتدایی شهر اصفهان انجام شده است. بدین منظور123 آزمودنی (61 پسر و 62 دختر) به صورت تصادفی و با استفاده از نمونه گیری خوشه ای از مهدهای کودک  و مدارس ابتدایی 3 منطقه ی جغرافیایی شمال، مرکز و جنوب  شهر اصفهان انتخاب شدند. اطلاعات لازم با استفاده از تکالیف نگهداری ذهنی سطح و طول پیاژه برای سنجش طراز تحول شناختی، و نیز تکالیف باور کاذب برای بررسی شناخت اجتماعی  کودک جمع آوری گردید. نتایج تحلیل داده های پژوهش با روش های همبستگی پیرسون و تحلیل واریانس نشان داد: شناخت اجتماعی در کودکان، از روندی تحولی پیروی می کند و افزایش این توانایی را با افزایش سن در کودکان تأیید کرد( P<0/0001). علاوه بر این یافته ها حاکی از آن بود که بین شناخت اجتماعی و طراز تحول شناختی کودکان رابطه مثبت معنی داری وجود دارد (10P<0/00). همچنین تفاوت معنی داری بین دو جنس از نظر متغیر های مورد بررسی مشاهده نشد.

 

مقدمه

یکی از مسائل عمده‌ای که کودکان با آن مواجه اند شناخت دنیایی است که در آن زندگی می‌کنند. با توجه به مفهوم شناخت، بدیهی است که شناخت به وسیله افراد شکل می گیرد اما نباید از این نکته غافل شد که شناخت، با ارتباط فرد با دنیای خارج آغاز می شود و اساساً یک محصول اجتماعی است (رید، 1996). ارتباط با دنیای خارج، نه تنها ارتباط با اشیای مادی و بی جان طبیعت،که در واقع به طور عمده ای ارتباط با افراد است (فلاول، 1998 ترجمه ماهر، 1377). برای ما بزرگسالان امری بدیهی است که جهان مادی و دنیای اجتماعیِ مادی، دارای اشیاء و پدیده‌هایی هستند که می توان آنها را براساس ویژگی های معنایی طبقه بندی کرد( هترینگتون و پارک، 1998، ترجمه طهوریان و همکاران 1377). اما به نظر می رسد کودکان برای دستیابی به چنین درکی نیازمند گذر زمان هستند.  ارتباط کودکان با افراد متضمن شکل گیری شناخت اجتماعی در آنهاست.  به طور کلی چگونگی مفهوم‌سازی کودک از دیگران و چگونگی درک افکار، احساسات،  نیات و دیدگاه آنها  ما را به سمت مفهومی هدایت می کند که امروزه در روانشناسی، شناخت اجتماعی نامیده می شود و همانند دیگر مفاهیم، تعاریف متعددی از آن ارائه شده است. فرایند‌های شناخت اجتماعی، فرد را در پیش‌بینی رفتار دیگران،کنترل خود و در نتیجه تنظیم تعاملات اجتماعی توانا می‌سازد ( اسلومکوسکی و دان 1996، به نقل از حجازی و ظهره وند، 1380).  فلاول و میلر(1988) معتقدند :” شناخت اجتماعی به ادراک تفکر و استدلال درباره انسان ها و روابط انسانی اطلاق می شود.”  شناخت اجتماعی، از نظر دامون ( 1992- 1982 به نقل از محسنی،1383) به برداشت کودک از دنیا و پدیده‌های اجتماعی، چگونگی سازمان دادن به آنها و نیز فرآیند‌های شناختی- اجتماعی گفته می شود که از خلال آنها تجربه اجتماعی مورد ادراک قرار می‌گیرد و دانش اجتماعی کسب می گردد. از دید سیگلمن و شفر(1999) شناخت اجتماعی عبارت است از چگونگی تفکر مردم درباره افکار، احساسات، انگیزه‌ها و رفتار‌های خود و دیگران. شناخت اجتماعی کودک، شناخت انگیزه‌ها، احساسات، نیاز‌ها و علائق دوستان،  همسالان، هم باز‌ی ها، پدر، مادر و تفکرات درباره خود و ارتباط با دنیای اجتماعی و با دیگران است. به زعم میلر ( 2002 به نقل از مشهدی،1382) این اصطلاح به چگونگی درک کودکان از افکار، قصد ها، احساسات، نظر‌ات، رفتار‌افراد دیگر و نیز روابط اجتماعی از قبیل دوست‌یابی اشاره دارد. نظر پیاژه در مورد شناخت اجتماعی بر مشابهت‌های شناخت کودک با استدلال او درباره دنیای جسمانی تأکید دارد. برای مثال خودمیان بینی کودکان هم استدلال منطقی کودکان و هم تفکر آنها درباره افراد درگیر را تحت تأ‌ثیر قرار میدهد ( فلاول و همکاران، 1993؛ برنز، 2001 به نقل از امیری، 1381). بسیاری از پژوهش ها در باره شناخت اجتماعی از نوشته ها و نظریات پیاژه الهام گرفته است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : بررسی تحول شناخت اجتماعی و رابطه آن با طراز تحول شناختی در کودکان

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.