دانلود تحقیق:آمار ازدواج دختران

شنبه 23 مرداد 1395 ساعت 13:50

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:آمار ازدواج دختران

مقدمه

در گذشته وضع تحصیلات و ورود به بازار کار و به دست گرفتن مشاغل مخصوصاً برای دختران به صورت امروزی نبود و دختران تحصیل کرده و فارغ التحصیل دانشگاهها درصد پایینی از کل دانشجویان را به خود اختصاص می دادند، چون معمولاً در سنین 18 تا 22 سالگی ازدواج می کردند و کمتر فرصتی برای ادامه تحصیل پیدا می نمودند در صورتی که امروزه بیشتر از 50 درصد از ظرفیت قبول شدگان و فارغ التحصیلان دانشگاهها را دختران تشکیل می دهند.

بنابراین سیستم تحصیلی و نظام شغلی خود مانعی برای ازدواجهای جوانان است. پسران پس از اتمام تحصیلات عالی معمولاً باید مدتی را برای انجام خدمت وظیفه ( سربازی ) بگذرانند و پس از آن هم در جستجوی شغل و کار باشند تا بتوانند پس از ازدواج زندگی آینده خود را تأمین نمایند و دختران هم پس از اتمام تحصیل به فکر شغلی باشند که گذشته از درآمد زائی، راحت و سبک باشد تا بتوانند هم به خانه داری پرداخته و هم مشغول به کار باشد. این خود باعث می شود که سیر نزولی ازدواج در جامعه شدید گردد و خود باعث صعود فساد و بزهکاری گردد و لذا در جامعه ای که بازار فسق و فجور رونق داشته باشد و مجالس عیش و طرب بگونه ای دایر باشد سبب می گردد تا جوان و مخصوصاً پسران با مختصر عیشی بتواند از لحاظ جنسی خود را اشباع کند و غصه تأمین آینده خود را نداشته باشد و این باعث می گردد که دیگر این افراد حاضر نخواهند بود به تشکیل خانواده تن در دهد و همین عدم ازدواج پسران سبب بالا رفتن سن ازدواج دختران خواهد شد.

با توجه به جوان بودن جامعه ایران و نسل بسیار جوان و پوینده که در حال رشد سریع و روزافزون است، مسأله ازدواج از مهمترین مسائل اجتماعی روز به حساب می آید. نهاد ازدواج که بنیان خانواده بر روی آن قرار دارد، در پژوهشهای جدید جامعه شناختی و جمعیت شناسی و مردم شناسی بهتر شناخته شده است و مسائل و مشکلاتی که در راه ازدواج و بعد از آن با جوانان همراه است را به صورت عینی تر و قابل مشاهده تر به ما نشان می دهد و همین امر باعث شده است تا جوانان یا از ازدواج کردن منصرف شوند و یا در سنین بالایی مبادرت به ازدواج کنند.

در این بین دختران بیشتر صدمه خواهند دید. چرا که معمولاً در کشور ما دخترانی که از سن ازدواج آنها می گذرد، کمتر خواستگارانی پیدا خواهند نمود. بنابراین بیشتر توجه آنها به سوی درس خواندن و رفتن به دانشگاه متمرکز می شود و دانشگاهها یکی از بیشترین و بالقوه ترین مراکزی هستند که دختر و پسر با هم در ارتباط خواهند بود و همین رویارویی باعث می شود که مستعد ترین محل در مورد ازدواج آنها فراهم آید.

تحقیقی که در پیش رو دارید در پی جستجوی علل و عوامل تأخیر سن ازدواج  دختران و پیامدهای تجرد قطعی در بین آنان می پردازد که معمولاً ریشه در مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و روانی دارد.در سالهای اخیر مشکلات و موانع زیادی برای ازدواج جوانان به وجود آمده است. به همین دلیل بسیاری از جوانان روز به روز به مجرد زیستن خو می گیرند که پیامد این امر مسلم و مشهود است چرا که نهادهای اجتماعی در یک رابطه متقابل با یکدیگر معنی دار هستند. بدیهی است که ازدواج به عنوان یک نهاد اجتماعی اساس و بنیان نهاد خانواده و نیز زیر ساختهای جامعه، بنیاد و شالوده زندگی اجتماعی به حساب می آید.

تشکیل خانواده ضامن بقا و ثبات هر جامعه ای است و بدیهی است که هر گونه اختلال در روند طبیعی شکل گیری آن مانع و مشکل قلمداد شده و تأثیرات ساختاری عمیقی بر اجتماع خواهد گذاشت

 

ضرورت و اهمیت تحقیق

ازدواج به عنوان مقوله ای اجتماعی به رغم ثبات زیادی که همواره بر نفس آن حاکم بوده، بسیار تحت تأثیر شرایط حاکم بر جامعه جدید قرار گرفته است. هر چند تحولات در ازدواج جوانان امری ضروری و اجتناب ناپذیر است اما آنچه ازدواج در جامعه امروز را متفاوت از گذشته ساخته، دامنه تحولات در ازدواج است که در نتیجه تغییرات بسیار در ساختارهای اجتماعی اتفاق افتاده است.

تردیدی نیست که ساختارهای اجتماعی جدید، شرایط و ضرورتهای جدیدی را برای ازدواج رقم زده و موجب بروز تمایزات آشکاری میان شیوه ها و ساختارهای ازدواج در جامعه سنتی و جدید شده است. مهمترین پیامد تحولات یاد شده، تأخیر در سن ازدواج جوانان دختر و پسر و همچنین وقوع ازدواجهای ناموفقی است که نهایتاً به طلاق و جدایی می انجامد. با تعویق در وقوع ازدواج یکی از نیازهای فطری نسل جوان بی پاسخ می ماند و تبعات ناخوشایند فردی و اجتماعی بسیاری را به دنبال می آورد. پیدایش یأس و ناامیدی و بالاخره افسردگی بروز خلأ عاطفی و احساس تنهایی و همچنین گسترش فساد و فحشا از جمله تبعات نامطلوب تعویق در وقوع ازدواج است که در حال حاضر به شکل مشکل اجتماعی درآمده است.

با بالا رفتن سن ازدواج تعداد زیادی از دختران فرصت ازدواج را از دست می دهند. چرا که به دنبال بالا رفتن میزان تحصیلات و دست یافتن به موقعیت شغلی بهتر، سطح توقعات آنان نیز بالا می رود و ملاکها و معیارهایشان برای انتخاب همسر پیچیده تر می گردد. در این میان مردان حتی در سنین بالاتر تمایل به ازدواج با دختران جوان را دارند.

بدیهی است که جوانان وقتی خود را در حل این مشکلات و موانع ناتوان ببینند و شاهد تلاشهای پیگیر کسی هم نباشند، خواسته هایشان سرکوب می شود، برای ارضای آن به دنبال راههای دیگر – اغلب مشروع و غیر اخلاقی – می روند. شناخت موانع و مشکلات ازدواج قشر جوان و برنامه ریزی جهت تسهیل ازدواج آنان، اقدامی بسنده و لازم وه فواید زیادی برای جامعه دارد که از جمله می توان به مواردی چون : افزایش مشارکت اجتماعی، افزایش همبستگی اجتماعی، ایجاد انگیزه اقتصادی برای کار و تلاش بیشتر در جوانان و کاهش مفاسد اجتماعی در سطح جامعه اشاره نمود.

 

بیان مسأله

نوعاً هر دختری که به حد بلوغ و رشد رسیده باشد یک کشش و میل باطنی و درونی نسبت به جنس مخالف در خود احساس می کند و این کشش و جاذبه نامرئی با گذشت زمان و بارور شدن قوای جوانی کم کم به تمایلی فوق العاده شدید تبدیل شده تا آنجا که به صورت خواسته های ضروری، لازم و معقول جلوه می کند.

از طرفی تفکیک نقشهای زناشوئی و لزوم سرپرستی خانواده توسط مرد و پدر موجب شده تا مقررات و آداب و رسوم ازدواج به گونه ای تنظیم گردد که دختر جوانی که میل به انس و نزدیکی با جنس مخالف خود را دارد، نتواند تصمیم گیرنده باشد. در جامعه، ما با جمعیت جوان فراوان و خواسته های آنان روبرو هستیم و یکی از ضروری ترین خواسته های آنها ازدواج و تشکیل خانواده است. شاید دختران برای ازدواج کردن، اجباری در شاغل شدن و کسب درآمد برای گذراندن زندگی نداشته باشد اما مردان برای تأمین معاش خود و خانواده باید شاغل باشند و چون ازدواج دختران وابسته به خواستگاری پسران از آنهاست، پس امر ازدواج در اولین گام باید توسط پسران محقق شود و تأخیر ازدواج یا تجرد طولانی دختران جوان در حالت عادی بیشتر معلول شرایط پسران است ولی در گامهای بعدی شرایط دختران نیز بر امر ازدواج تأثیر می گذارد.

از طرف دیگر ازدواج به عنوان واقعیتی اجتماعی همواره با محدودیتها، موانع و مشکلاتی همراه بوده که مانع انتخاب آزادانه افراد در راه گزینش همسر می شود. اگر بخواهیم به ابعاد این نهاد اجتماعی نظر بیفکنیم، متوجه ابعاد زیستی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، روانی و عاطفی آن می شویم که بر نهاد ازدواج تأثیر می گذارند و حتی گاهی اوقات از موانع و مشکلات جدی ازدواج نیز به شمار می آیند. در این زمان چه کسی است که از نظر فرهنگی منکر تفکرات و احساسات نسل جوانی باشد که با پیچیدگی های خاص خود نوساناتی را در خانواده و در جامعه به وجود آورد؟ کیست که بتواند رشد سریع جوانان و تکامل غریزه جنسی آنان که امر ازدواج را مبرم و ضروری می سازد، نادیده بگیرد؟ کیست که بتواند تورم و بحران اقتصادی و معیشتی را که در کاهش آمار ازدواج تأثیر بسزایی دارد، نادیده انگارد؟ کیست که بتواند گرانی مسکن و دشواری تهیه آن را که از قدمهای اولیه تشکیل زندگی مشترک می باشد و جامعه ما به شدت با آن دست به گریبان است را انکار کند؟ و براستی چه موانع و مشکلاتی در سر راه جوانان و مخصوصاً دختران وجود دارد که باعث تأخیر ازدواج آنان شده و در پاره ای از موارد حتی به تجرد قطعی آنان منتهی می گردد؟ زمینه و منشأ این مشکلات را در کجا باید جستجو نمود و ابعاد این موانع و مشکلات کدامند؟

گرچه امروز مسأله ازدواج آنقدر در میان آداب و رسوم غلط و حتی خرافات پیچیده شده که به صورت یک جاده صعب العبور یا غیر قابل عبور برای جوانان درآمده است. بی قطع نظر از این بیراهه ها ازدواج یک حکم فطری و هماهنگ قانون آفرینش است که انسان برای بقا نسل و آرامش جسم و روح مشکلات زندگی احتیاج به ازدواج سالم دارد.

کلودی استروس معتقد است که ازدواج برخوردی است رمانتیک بین فرهنگ و طبیعت یا میان قواعد اجتماعی و کشش جنسی. تمامی این فرآیند منبعث از این واقعیت است که انسان هم موجودی با نیازهای طبیعی است و هم موجودی اجتماعی است.

موانع و مشکلات ازدواج جوانان مسائل بسیار گسترده و پیچیده ای هستند که ریشه در عوامل اقتصادی و اجتماعی، فرهنگی و روانی دارند و به نوبه خود ازدواج را تحت تأثیر قرار می دهند. به طور عمده مشکلات اقتصادی شامل مسائل معیشتی، مادی و ضروری زندگی چون اشتغال مناسب، مسکن، درآمد، هزینه های سنگین برگزاری مراسم ازدواج هستند. مسائل اجتماعی و فرهنگی و روانی نیز بعضاً به صورت مستقیم و یا با واسطه مسائل دیگر بر ازدواج تأثیر می گذارند.

بی اعتنایی در حل مسأله ازدواج جوانان و اعتقاد به رفع خودبخودی و آزاد گذاشتن آنها در این راه بی هیچ قید و شرطی نه تنها به حذف آنها نمی انجامد، بلکه عامل پیدایش مشکلات روحی و اخلاقی دیگری نیز می گردد. این تحقیق در جهت شناسایی علل و عوامل بالا رفتن سن ازدواج دختران و پیامدهای تجرد قطعی آنان می پردازد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : آمار ازدواج دختران

 

مطالب مشابه را هم ببینید

141985615752731

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید ! سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید فروش آرشیو پایان نامه روی دی وی دی

aca@

academicbooks

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.